Ako informuje denník Sme v rubrike ekonomika, euruchtíve mamičky a podnikaví jedinci, predávajúci na internete, si budú musieť dávať väčší pozor.
Na internete v tejto dobe, predáva rôzny tovar, veľký počet ľudí. Do štátnej kasy neprispievajú. Privyrábajú si či už formou online aukcie alebo formou kúp teraz. Ak zarobíte aspoň 2012,85€ ročne, je zdanenie príjmu Vašou povinnosťou. V prípade, že tak neurobíte, máte zatiaľ šťastie, ktoré nemusí trvať večne. Doposiaľ nebol zavedený žiaden kontrolný mechanizmus, ktorý by sledoval predaj na internete. Daňoví (ne)platiči sú na internete zatiaľ po väčšine voľní, to však nemuší platiť navždy.
V tomto kontexte sa dostávajú živnostníci – vzorní platcovia daní, do veľkej nevýhody. Okrem daňových poplatkov je povinný poskytovať záruku na tovar, či garantovať výmenu. Vo výsledku je jeho marža výrazné nižšia než marža „predajcu na voľnej nohe“.
Z toho dôvodu sa už neraz stalo, že si daňový úrad, polícia, či iný štátny orgán vypýta údaje od prevádzkovateľa webu, kde obchod prebehol. Ak ide o weby ako Aukro a podobne „Market places“, ktoré detailne evidujú predaj a nákup, je tak šanca na vypátranie predajcu takmer 100%. Navyše, každý aktivovaný účet na Aukre, je overovaný poštou na adresu užívateľa, číže hovoriť o anonymite, nie je na mieste.
Na ústretovejšie zákony a viac ohľadu, budú predajcovia čakať zrejme zbytočne. Preto či už Vám internetové obchody vynášajú pár fukov alebo tisícov, sledujte ich pravidelne a pohybujte sa v rámci zákona.
Celá debata | RSS tejto debaty